D38999/20WJ29PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Published :
2011
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
29
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
HTS Code :
Total Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
25-29
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
C
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29PC-LC Overview
D38999/20WJ29PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT