D38999/20WJ29PC
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ29PC
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Orientation :
C
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WJ29PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ29PC Overview
D38999/20WJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER