D38999/20WJ29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
29
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
29
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WJ29PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded