D38999/20WJ29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
29
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
29
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WJ29PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ29PC Overview
D38999/20WJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER