D38999/20WJ29PB
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WJ29PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded