D38999/20WJ29PA
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Length :
32.77mm
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size, MIL :
J
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Pin
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Depth :
46.4mm
Shell Size - Insert :
25-29
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WJ29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded