D38999/20WJ29JD
Mfr.Part #
D38999/20WJ29JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Military
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
J
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
yes
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Bulk
Feature :
Self Locking
Datasheets
D38999/20WJ29JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded