D38999/20WJ29JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ29JA
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
29
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
29
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Mixed Contacts :
Published :
2007
Backshell Type :
Solid
Feature :
Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-29
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WJ29JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ29JA Overview
D38999/20WJ29JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ29JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ29JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER