D38999/20WJ29HE
Mfr.Part #
D38999/20WJ29HE
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
E
Threaded
Number of Pins :
16
Empty Shell :
Mixed Contacts :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
29
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
29
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WJ29HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ29HE Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 16 pins.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.