D38999/20WJ29HC
Mfr.Part #
D38999/20WJ29HC
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
29
Contact Finish - Mating :
No
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
C
J
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Feature :
Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
29
Applications :
Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WJ29HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded