D38999/20WJ29HB
Mfr.Part #
D38999/20WJ29HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ29HB
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
29
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Pins :
16
Ratings :
Filter Feature :
Termination :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Published :
2001
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
25-29
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20WJ29HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ29HB Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 16 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WJ29HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER