D38999/20WJ29BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29BE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
29
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2001
Orientation :
E
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
29
Datasheets
D38999/20WJ29BE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29BE Overview
D38999/20WJ29BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29BE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT