D38999/20WJ29BD
Mfr.Part #
D38999/20WJ29BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Orientation :
D
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Panel Mount
Contact Size :
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WJ29BD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29BD Overview
D38999/20WJ29BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29BD Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT