D38999/20WJ29BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
29
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Mount :
Wall
Published :
2006
Number of Positions :
29
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WJ29BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29BC Overview
D38999/20WJ29BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29BC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT