D38999/20WJ29BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
76
In Stock :
76
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
J
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
No
Mount :
Wall
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Pbfree Code :
Contact Size :
16
Number of Positions :
29
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Published :
2011
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WJ29BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29BB Overview
D38999/20WJ29BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT