D38999/20WJ29BB
Mfr.Part #
D38999/20WJ29BB
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
76
In Stock :
76
yes
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Finish :
Cadmium
Mount :
Wall
Crimp
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Published :
2011
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Receptacle Housing
Radiation Hardening :
Orientation :
B
Bulk
Contact Plating :
Gold
J
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WJ29BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29BB Overview
D38999/20WJ29BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT