D38999/20WJ29BA
Mfr.Part #
D38999/20WJ29BA
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
170
In Stock :
170
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
No
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
25-29
Published :
2007
Datasheets
D38999/20WJ29BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ29BA Overview
D38999/20WJ29BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ29BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ29BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT