D38999/20WJ29AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
29
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
No
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ29AE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29AE Overview
D38999/20WJ29AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29AE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT