D38999/20WJ29AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29AE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
29
Orientation :
E
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
29
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
25-29
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Published :
2001
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WJ29AE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29AE Overview
D38999/20WJ29AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29AE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT