D38999/20WJ29AE
Mfr.Part #
D38999/20WJ29AE
Description
D38999/20WJ29AE
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Circular
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WJ29AE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29AE Overview
D38999/20WJ29AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29AE Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT