D38999/20WJ29AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
16
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
No
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Published :
Number of Positions :
29
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
D
Shell Size, MIL :
J
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
29
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ29AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29AD Overview
D38999/20WJ29AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29AD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT