D38999/20WJ29AC
Mfr.Part #
D38999/20WJ29AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
29
Number of Positions :
29
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
J
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
25-29
IEC Conformance :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
yes
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
16
Published :
2009
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WJ29AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ29AC Overview
D38999/20WJ29AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ29AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ29AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT