D38999/20WJ29AB
Mfr.Part #
D38999/20WJ29AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Mount :
Flanges, Panel
Environment Resistant
Pbfree Code :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
25-29
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
29
Connector Type :
Receptacle Housing
1 (Unlimited)
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
29
Published :
2009
DIN Conformance :
Contact Plating :
Orientation :
B
Contact Type :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WJ29AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29AB Overview
D38999/20WJ29AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT