D38999/20WJ24SN
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
yes
Mount :
Flanges
Plug Diameter-Max :
1.618 inch
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Panel Mount
Contact Quantities :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Size :
Backshell Type :
Solid
Unique Insert Number :
J24
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Feature :
Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Military
No
Depth :
45.99mm
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
24
Polarization :
N
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Length :
33.65mm
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WJ24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ24SN Overview
D38999/20WJ24SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER