D38999/20WJ24SEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SEL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ24SEL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
E
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
24
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ24SEL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24SE-LC Overview
D38999/20WJ24SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT