D38999/20WJ24SEL
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SEL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24SEL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
24
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Published :
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Plating :
Total Number of Contacts :
24
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
IEC Conformance :
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20WJ24SEL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24SE-LC Overview
D38999/20WJ24SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT