D38999/20WJ24SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Number of Positions :
24
Orientation :
E
Published :
2007
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-24
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
24
IEC Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WJ24SE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24SE-LC Overview
D38999/20WJ24SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER