D38999/20WJ24SDL
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
J
Reach Compliance Code :
Orientation :
D
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
24
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20WJ24SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24SD-LC Overview
D38999/20WJ24SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24SD-LC Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT