D38999/20WJ24SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ24SDL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Contact Size :
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
24
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WJ24SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24SD-LC Overview
D38999/20WJ24SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24SD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT