D38999/20WJ24SD
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
Reach Compliance Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
24
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WJ24SD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24SD-LC Overview
D38999/20WJ24SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24SD-LC Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER