D38999/20WJ24SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
24
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Number of Positions :
24
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WJ24SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ24SD Overview
D38999/20WJ24SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER