D38999/20WJ24SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
D
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Current Rating (Amps) :
13A 23A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
25-24
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WJ24SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ24SD Overview
D38999/20WJ24SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER