D38999/20WJ24SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
24
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
24
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WJ24SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24SC-LC Overview
D38999/20WJ24SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT