D38999/20WJ24SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gold
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
C
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24SC-LC Overview
D38999/20WJ24SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT