D38999/20WJ24SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
23A
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
24
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WJ24SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ24SC Overview
D38999/20WJ24SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER