D38999/20WJ24SC
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
13A 23A
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Flange
Pbfree Code :
No
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
24
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Orientation :
C
Factory Lead Time :
24 Weeks
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
24
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
23A
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WJ24SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded