D38999/20WJ24SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
24
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
13A 23A
IEC Conformance :
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WJ24SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ24SC Overview
D38999/20WJ24SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER