D38999/20WJ24SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
24
Number of Positions :
24
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
25-24
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
Published :
2011
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24SB-LC Overview
D38999/20WJ24SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT