D38999/20WJ24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
24
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
46.4mm
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Filter Feature :
Published :
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
23A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
24
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Gender :
FEMALE
Length :
32.77mm
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WJ24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ24SB Overview
D38999/20WJ24SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER