D38999/20WJ24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
24
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
24
Depth :
46.4mm
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.77mm
Current Rating :
23A
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2006
Mixed Contacts :
Filter Feature :
HTS Code :
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
25-24
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ24SB Overview
D38999/20WJ24SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER