D38999/20WJ24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
23A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Depth :
46.4mm
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
32.77mm
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
HTS Code :
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
J
Contact Gender :
FEMALE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
24
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WJ24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ24SB Overview
D38999/20WJ24SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER