D38999/20WJ24SB
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SB
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Termination :
Bulk
Length :
32.77mm
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Total Number of Contacts :
24
Gender :
Receptacle
Depth :
46.4mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
23A
Orientation :
B
Pbfree Code :
Ratings :
Datasheets
D38999/20WJ24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded