D38999/20WJ24SAL
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Flange
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WJ24SAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ24SA-LC Overview
D38999/20WJ24SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT