D38999/20WJ24SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Depth :
45.99mm
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Military
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Self Locking
Total Number of Contacts :
24
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
24
Mount :
Flanges
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
33.65mm
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WJ24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded