D38999/20WJ24SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
45.99mm
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Length :
33.65mm
Mount :
Flanges
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
24
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
24
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WJ24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ24SA Overview
D38999/20WJ24SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER