D38999/20WJ24SA
Mfr.Part #
D38999/20WJ24SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Military
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Color :
J
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
33.65mm
Depth :
45.99mm
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A 23A
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
24
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Self Locking
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
24
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WJ24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ24SA Overview
D38999/20WJ24SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER