D38999/20WJ24PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size, MIL :
J
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
24
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20WJ24PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24PN-LC Overview
D38999/20WJ24PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT