D38999/20WJ24PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-24
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
24
Shell Size, MIL :
J
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
33.65mm
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
yes
Feature :
Self Locking
Empty Shell :
Published :
2001
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Depth :
45.99mm
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
24
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WJ24PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ24PN Overview
D38999/20WJ24PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER