D38999/20WJ24PN
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shell Size - Insert :
25-24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
24
Body Plating :
Cadmium
Length :
33.65mm
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Depth :
45.99mm
Mount :
Flanges
REACH SVHC :
yes
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WJ24PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded