D38999/20WJ24PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ24PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
23A
Total Number of Contacts :
24
Datasheets
D38999/20WJ24PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ24PD Overview
D38999/20WJ24PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER